Aktualności

środa, 02 październik 2019 11:25

Bańki informacyjne - Czym są i dlaczego nam w nich tak komfortowo?

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie naukowe pt. „Bańki informacyjne - Czym są i dlaczego nam w nich tak komfortowo?”, które odbędzie się 23 października 2019 r. w godz. 17:00-20:00 na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Sopocie przy ul. Polnej 16/20

Uważamy, że temat wydarzenia – „Bańki informacyjne - Czym są i dlaczego nam w nich tak komfortowo?” – jest niezwykle aktualny ze względu na powszechność Internetu oraz obecnych w nim mediów społecznościowych, a także na brak świadomości istnienia zjawiska „baniek informacyjnych” wśród społeczeństwa, niezależnie od wieku. Wierzymy, że poruszane podczas wydarzenia kwestie w przystępny sposób przybliżą omawiane kwestie oraz zainteresują wszystkich uczestników.

Wzrost znaczenia Internetu oraz mediów społecznościowych w życiu człowieka może prowadzić do zamknięcia się na informacje oraz odmienne wartości i światopogląd. Dzieje się to poprzez zapoznawanie się z określonym, zawężonym rodzajem informacji, co powoduje „odsiewanie” informacji niezgodnych z przekonaniami użytkowników m.in. przez określone algorytmy, wykorzystujące mechanizmy naszej psychiki. Zjawisko to nosi nazwę „baniek informacyjnych”.

Postępowanie tego zjawiska jest (nie)zależnie od użytkowników, którzy niejako sami się w danej bańce informacyjnej umieszczają, jednak doświadczają danego zjawiska często bezwiednie, co w swojej konsekwencji może wzmacniać m.in. zachowania „hejterskie”, nietolerancję na inne poglądy oraz nienawiść między ludźmi.

Organizacja wydarzenia poświęconego zjawisku "baniek informacyjnych" jest w stanie zapoznać użytkowników Internetu z istnieniem oraz funkcjonowaniem "baniek", konkretnych zachowań ludzkich i mechanizmów psychicznych z nimi powiązanych, funkcjonowaniem algorytmów internetowych odpowiadających za ich powstawanie i sprzyjanie, a także zaproponować sposób zapobiegania wpadnięciu w taką "bańkę" i potencjalne zwiększenie tolerancji na "odmienność" poglądów w świecie zarówno wirtualnym, jak i realnym.

By zagwarantować odpowiednio wysoki poziom merytoryczny wydarzenia, organizatorzy postanowili zaprosić ekspertów w omawianej dziedzinie. Swoją obecność potwierdzili: Pani Dr Agnieszka Popławska-Boruc – psycholog organizacji i marketingu oraz Pan Dr Jakub Kuś – psycholog nowych technologii. Oprócz prelekcji prowadzonych przez zaproszonych ekspertów, organizatorzy przewidują warsztaty oraz atrakcje aktywizujące.

Ilość miejsc jest ograniczona – prosimy zatem o potwierdzanie obecności za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Wydarzenie jest organizowane przez studentów kół naukowych pomorskich uczelni wyższych i stanowi element II edycji projektu "Koła w ruchu" finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

kola

Nasz adres:
 
Fundacja PSC
ul. Komandorska 23/12
81-232 Gdynia
 
Nasze dane:
 
KRS: 0000341169
REGON: 220899728
NIP: 958-16-24-510